Müze
Müze
Müze
Müze
Müze
Müze
Müze
Müze
Müze

Müze Tarihçesi

 

Kaleiçi'nde en geniş arkeolojik kazı yapılan alan olarak bilinen yer RuinAdalia Otel altında yer almaktadır. Antik Dönem Antalya'sının tarihsel stratigrafisini burada görebilirsiniz.

2008 yılında A Bloğun olduğu yerde başlayan Arkeolojik kazılarda, Hadrian Kapısı'nda yer alan atarabası tekerlek izlerinin devamı açığa çıkarılmıştır. Bu izler A Blok altından doğuya doğru Hadrianus Kapısına ve oradan da günümüz adı ile anılan Doğu Garajı'na yani Attelia Antik Kenti'nin Nekropolüne kadar uzanmaktadır.Muhtemelen bu Antik Yol'un batı uzantısı Antik Liman'a kadar inmektedir. A Blok altından teğet olarak geçen bu yola bağlı ara sokaklardan biri de F Blok altından E Blok altına doğru uzanmaktadır. Bu sokağın alt yapısında çok çeşitli su kanalları mevcuttur. Bu kanallar içerisinde temiz su veya sıcak su antik boru sistemi olan künk dizileri ile birlikte taştan atık su kanalları da görülmektedir. Bu sokağa bağlı ve karşılıklı Roma Dönemi mekanları tespit edilmiştir. Bazı mekanların bazılarının tabanı mozaik döşeme iken bazılarının tabanı da sıkıştırılmış topraktır. Ancak Doğu Roma Dönemi'nde bu mozaik ve sıkıştırılmış toprak tabanların üzerleri mermer ya da pişmiş plaka taban kaplanarak ikincil bir yerleşim elde edilmiştir. Roma ve Doğu Roma Dönemlerinde normal yerleşimlerin yanı sıra kutsal sayılabilecek apsisli yapılarda açığa çıkmıştır. Bu yapıların içerisinde çok sayıda mezar tespit edilmiştir. F Blok altından önemli değerde olan ve Doğu Roma Dönemi'ne tarihlenen bir sır fırını açığa çıkmıştır. Bu fırının çevresinde bol miktarda cam cüruflar ve sırlamada fırın içinde seramiklerin altına konulan pişmiş toprak üç ayaklar bulunmuştur.

Doğu Roma Dönemi'nden sonra gelen Selçuklu Dönemi'nde aynı mekanların değiştirilerek kullanıldığı veya bir üst tabakasına yeniden yapılaşmalar olduğu bilinmektedir. Osmanlı Dönemi'nde ise bir üst tabaka olarak bilinen Erken Cumhuriyet Dönemi'yle karışmış olup ve hala günümüzde de kullanılan eski cumbalı yapılar görülmektedir. Yapılan Arkeolojik kazılarda gün yüzüne çıkan tüm bu mimari yapıların tarihlendirmesini destekleyen çok sayıda seramikler, sikkeler, cam ve metal objelerde açığa çıkmıştır. RuinAdalia Otelimizin yapımında başlangıcından günümüze kadar yapılan arkeolojik kazılardan çıkan eserlerin bazıları Antalya Arkeoloji Müzesi'nde sergilenmektedir, 287 adet tarihi eserde sergilenmek üzere otelimizin müze kısmındadır.